پیشگیری از حوادث کار

پیشگیری از حوادث کار

پیشگیری از حوادث کارReviewed by مشاور تامین اجتماعی on Dec 30Rating:

پیشگیری از حوادث کار

ایمن سازی محیط کارگاه ومراکز تولیدی وظیفه ای 2گانه می باشد که هم کارفرما و هم دستگاه های دولتی و بیمه ای درقبال آن مسئول هستند . حوادث ناشی ازکار متاسفانه درکشور ما درسطح بسیار بالائی اتفاق می افتد وهزینه هایی که جامعه چه از نظر اجتماعی وچه از نظر اقتصادی دراین خصوص می پردازد شدیداً نگران کننده می باشد.

حوادثی که در کارگاه ها اتفاق می افتد وموجب ازکارافتادگی، فوت و بیماری کارگران می شود به یک اندازه کارفرما وسازمان بیمه گر را به چالش می طلبد .ضمن اینکه مشکلات و فشارهای روحی وروانی ناشی از آن که به خانواده های حادثه دیده وارد می گردد خود مقوله جداگانه ای می باشد که بار آن را جامعه بطور مستقیم به دوش می کشد. پس برای پیشگیری از حوادث داخل کارگاه که پیامدهای ناگوار آن دامنگیر همگان از جمله کارفرما، سازمان بیمه گر وخانواده های حادثه دیده ودرنهایت جامعه می گردد، دستگاه ها ومراکز دولتی و بیمه ای نیز مکلف اند با اتخاذ تدابیر واقداماتی کارفرما را به استانداردسازی محیط کار ترغیب سازند. چنانچه این موضوع برای کارفرمایان روشن گردد که ایمنی کارگاه و تامین وسائل ایمنی برای کارگران موجب کاهش حوادث و درنتیجه تبعات بعدی آن می شود انگیزه لازم را برای تامین حداقل استانداردهای ایمنی بکار خواهند گرفت . البته این مهم نیازمند قوانین ومقررات جامعی می باشد که تلاش جمعی کارفرمایان ، بیمه شدگان و دولت را جهت تحقق آن می طلبد.

درمجموع کارفرمایان به دلایل زیر به موضوع حوادث ناشی ازکار وپوشش بیمه ای کارکنان خود اهمیت لازم را نداده وعلاقه ای نشان نمی دهند

برخی از کارفرمایان از خطرهایی که کارگاه و نیروی کار را تهدید می نماید شناخت و ارزیابی درستی ندارند

برخی دیگر ازکارفرمایان درمورد پوشش های بیمه ای ودامنه وحدود وظایف آن آشنایی کافی ندارند

برخی احتمال بروز حوادث را بسیار ناچیز می پندارند

بعضی ازکارفرمایان حق بیمه را رقم بالایی می دانند که اگر در ستون صرفه جوئی آورده شود اقتصادی ترمی باشد

برخی نیز با تاکید برتجربیات گذشته اینگونه فکر می نمایند که اگر حادثه ای رخ داد برای آن فکری خواهیم کرد

همانطورکه اطلاع دارید کارفرمایان درمورد بروز حادثه درکارگاه خود مسئول می باشند . درماده شصت و شش قانون تامین اجتماعی به خوبی این مسئولیت نمایان است (( درصورتی که ثابت شود وقوع حادثه مستقیماً ناشی از عدم رعایت مقررات حفاظت فنی و بروز بیماری ناشی از عدم رعایت مقررات بهداشتی واحتیاط لازم ازطرف کارفرما یا نمایندگان او بوده سازمان تامین اجتماعی هزینه های مربوط به معالجه وغرامات و مستمریها و غیره را پرداخته وطبق ماده ٥٠ این قانون ازکارفرما مطالبه و وصول خواهد نمود )) تبصره یک این ماده نیز اعلام می نماید که مقصر می تواند با پرداخت معادل ده سال مستمری به سازمان از بابت خسارات وارده معاف گردد.پس آشنایی کارفرمایان در زمینه اهمیت بهداشتی فنی محیط کار و سالم سازی کارگاه از جمله مسائلی می باشد که نیازمند اهتمام ویژه است.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *